Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha2) - en to hi translation catalogue (112 entries)

en: Forms
hi: प्रपत्र

en: title
hi: शीर्षक

en: value
hi: मान

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: content
hi: अंतर्वस्तु

en: Development
hi: उद्विकास

en: Group
hi: समूह

en: Closed
hi: बंद

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Variable
hi: परिवर्ती

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Help
hi: मदद

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Open
hi: खुला

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Time
hi: समय

en: Views
hi: द्रश्य

en: Path
hi: मार्ग

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Region
hi: क्षेत्र

en: Theme
hi: थीम

en: path
hi: पथ

en: ID
hi: आईडी

en: type
hi: प्रकार

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Exclude
hi: बाहऱ कऱना

en: vocabularies
hi: शब्दसंग्रह

en: Add content
hi: सामग्री जोड़ें

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Database
hi: डेटाबेस

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Not found
hi: नहीं मिला

en: Url
hi: URL

en: Host
hi: होस्ट

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: To
hi: को

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Count
hi: गुणांक

en: Nodes
hi: नोड्स

en: State
hi: अवस्था

en: Method
hi: तरीका

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Attributes
hi: गुण

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: External
hi: बाहरी

en: Cache
hi: कैश

en: Provider
hi: प्रदाता

en: IP
hi: अंतरजाल संलेख

en: Clear cache
hi: कैश को साफ़ करें

en: Hidden
hi: छुपा हुआ

en: Front page
hi: मुखपृष्ठ

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Limit
hi: सीमा

en: Info
hi: जानकारी

en: Video
hi: वीडियो

en: Plugin
hi: प्लगइन

en: Failed
hi: असफल हुआ

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: users
hi: उपयोगकर्ताओं

en: Translated
hi: अनुवाद

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: 1 user | @count users
hi[0]: १ प्रयोक्ता
hi[1]: @count प्रयोक्तायें

en: Switch user
hi: उपयोगकर्ता बदलें

en: Alias
hi: उपनाम

en: Rebuild
hi: पुनर्निर्माण

en: About
hi: के बारे में

en: Run cron
hi: क्रॉन चलाएँ

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Bundles
hi: बंडल

en: Uses
hi: उपयोग

en: More info
hi: अधिक जानकारी

en: Theme registry
hi: थीम रजिस्ट्री

en: form
hi: प्रपत्र

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: All content
hi: सभी सामग्री

en: Libraries
hi: लाइब्रेरीज़

en: Database settings
hi: डेटाबेस सेटिंग्स

en: Route name
hi: रूट नाम

en: Route Name
hi: मार्ग का नाम

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
hi: %type: @message in %function (लाइन %line का %file)।

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई
