Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha2) - en to tr translation catalogue (167 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: title
tr: başlık

en: value
tr: değer

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: content
tr: içerik

en: Development
tr: Geliştirme

en: Group
tr: Grup

en: Closed
tr: Kapalı

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Priority
tr: Öncelik

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Variable
tr: Değişken

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: Icon
tr: Simge

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Görünümler

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Modules
tr: Modüller

en: Region
tr: Bölge

en: Theme
tr: Tema

en: path
tr: yol

en: type
tr: tür

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Exclude
tr: Çıkar

en: vocabularies
tr: sözlükler

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Host
tr: Sunucu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: To
tr: Kime

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: Fields
tr: Alanlar

en: Count
tr: Sayaç

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Load
tr: Yükle

en: State
tr: Durum

en: Method
tr: Yöntem

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Now
tr: Şimdi

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Class
tr: Sınıf

en: External
tr: Harici

en: Cache
tr: Önbellek

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Clear cache
tr: Önbelleği temizle

en: Original
tr: Orjinal

en: Hidden
tr: Gizli

en: Token
tr: Simge

en: Switch
tr: Değiştir

en: ago
tr: önce

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Definition
tr: Tanım

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Limit
tr: Sınır

en: Info
tr: Bilgi

en: terms
tr: terim

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Product
tr: Ürün

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Failed
tr: Hata oluştu

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: users
tr: kullanıcılar

en: Translated
tr: Çevrildi

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Request
tr: İstek

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: Services
tr: Hizmetler (Services)

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Timeline
tr: Timeline (Zaman Şeridi)

en: Available
tr: Mevcut

en: 1 user | @count users
tr[0]: @count kullanıcı
tr[1]: @count kullanıcı

en: Switch user
tr: Kullanıcıyı değiştir

en: Execute PHP
tr: PHP Çalıştır

en: Sort query log
tr: Günlük sorgusunu sırala

en: Slow query highlighting
tr: Yavaş sorguları renklendirme

en: Execute
tr: Çalıştır

en: New value
tr: Yeni değer

en: Session name
tr: Oturum adı

en: How many nodes would you like to generate?
tr: Kaç düğüm oluşturmak itiyorsunuz?

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
tr: Geliştiriciler için çeşitli blok, sayfa ve işlevler.

en: Alias
tr: Takma ad

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Data
tr: Veri

en: Any
tr: Herhangi

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: About
tr: Hakkında

en: Untranslated
tr: Çevrilmemiş

en: Target
tr: Hedef

en: Generate
tr: Oluştur

en: Run cron
tr: Dönemsel görevleri (cron) çalıştır

en: Instances
tr: Örnekler

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Bundles
tr: Paketler

en: Drupal version
tr: Drupal sürümü

en: Uses
tr: Kullanım

en: Config
tr: Yapılandırma

en: priority
tr: öncelik

en: Theme registry
tr: Tema kayıt defteri

en: Devel settings
tr: Devel ayarları

en: Requires path.module
tr: path.module gerektirir

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Execute PHP code
tr: PHP kodu çalıştır

en: No modules selected.
tr: Eklenti seçilmedi.

en: No modules are available to uninstall.
tr: Kaldırılabilecek bir eklenti yok.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: All content
tr: Tüm içerikler

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: Field types
tr: Alan tipleri

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: View developer output like variable printouts, query log, etc.
tr: Yazıcı çıktıları, sorgulama günlüğü vb. geliştirici çıktılarını göster.

en: Access developer information
tr: Geliştirici bilgilerine erişim

en: Switch users
tr: Kullanıcıları değiştir

en: Field info
tr: Alan bilgileri

en: 1 user deleted | @count users deleted.
tr[0]: @count kullanıcı silindi.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
tr[0]: @count düğüm oluşturma işlemi bitirildi.

en: Cookies
tr: Çerezler

en: dashboard
tr: pano

en: Query type
tr: Sorgu tipi

en: Logged in as
tr: Kullandığınız ad

en: Header menu
tr: Başlık menüsü

en: Run arbitrary PHP from a block.
tr: Bir blok içinden isteğine göre PHP çalıştır.

en: Database settings
tr: Veritabanı ayarları

en: Toolbar items
tr: Araç çubuğu öğeleri

en: menus
tr: menüler

en: Route name
tr: Yol adı

en: Route Name
tr: Yol Adı

en: Toolbar item
tr: Araç çubuğu ögesi

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
tr: %type: %function içinde @message (%file  içindeki %line).

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri
