Real Estate Landing Profile (8.x-1.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (279 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: title
pt: título

en: value
pt: valor

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Group
pt: Grupo

en: Closed
pt: Fechado

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Buscar

en: None
pt: Nenhum

en: Variable
pt: Variável

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Open
pt: Aberto

en: Icon
pt: Ícone

en: Time
pt: Hora

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Region
pt: Região

en: Theme
pt: Tema

en: name
pt: nome

en: path
pt: endereço

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Exclude
pt: Excluir

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: Page title
pt: Título da página

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Loaded
pt: Carregado

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: To
pt: Para

en: Roles
pt: Papéis

en: Filter
pt: Filtrar

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Gallery
pt: Galeria

en: Load
pt: Carregar

en: State
pt: Estado

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: Now
pt: Agora

en: Configuration
pt: Configurações

en: Attributes
pt: Atributos

en: User login
pt: Login do usuário

en: Class
pt: Classe

en: External
pt: Externo

en: Provider
pt: Provedor

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Hidden
pt: Oculto

en: Product title
pt: Título do produto

en: Switch
pt: Trocar

en: ago
pt: atrás

en: Front page
pt: Página inicial

en: Definition
pt: Definição

en: Parameters
pt: Parâmetros

en: Limit
pt: Limite

en: Info
pt: Informações

en: terms
pt: termos

en: Product
pt: Produto

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Assets
pt: Recursos

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: users
pt: usuários

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Request
pt: Requisição

en: Services
pt: Serviços

en: Service
pt: Serviço

en: Administrator
pt: Administrador

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Available
pt: Disponível

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Cuidado: este usuário não poderá voltar.

en: Sort query log
pt: Classificar registros de consulta

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Slow query highlighting
pt: Destacar consultas lentas

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
pt: Digite algum código. Não use tags <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
pt: Executar

en: New value
pt: Novo valor

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
pt: Gera um certo número de usuários. Opcionalmente apaga os usuários atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
pt: Vários blocos, páginas e funções para desenvolvedores.

en: Alias
pt: Apelido

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: About
pt: Sobre

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Alvo

en: Field Info
pt: Informação de Campo

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: Memory
pt: Memória

en: Generate
pt: Gerar

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Instances
pt: Instâncias

en: PHP Extensions
pt: Extensões do PHP

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: Uses
pt: Usos

en: More info
pt: Mais informações

en: priority
pt: prioridade

en: Generating Content
pt: Gerando Conteúdo

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
pt: Excluir todos os usuários (exceto o usuário de identificador 1) antes de gerar novos usuários.

en: How old should user accounts be?
pt: Quão antigas as contas de usuário devem ser?

en: How far back in time should the nodes be dated?
pt: A partir de quanto tempo atrás os nodes devem ser datados?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
pt: As datas de criação dos nodes serão distribuídas aleatoriamente a partir da data atual voltando até a data selecionada.

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Add an url alias for each node.
pt: Adicionar um apelido de url para cada node.

en: Rebuild Menu
pt: Reconstruir menu

en: form
pt: formulário

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Execute PHP code
pt: Executar código PHP

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Offer
pt: Oferta

en: Total time
pt: Tempo total

en: All content
pt: Todo o conteúdo

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Render
pt: Renderizar

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: View latest
pt: Ver a última

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Display $page array
pt: Exiba a matriz $page

en: Uninstalled and installed: %names.
pt: Desinstalado e instalado: %names.

en: Switch users
pt: Alternar usuários

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: Deleted %count nodes.
pt: %count nodes excluídos.

en: Which roles should the users receive?
pt: Quais papéis os usuários devem receber?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
pt: Usuários sempre recebem o papel de <em>usuário autenticado</em>.

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuário apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
pt[0]: 1 node criado.
pt[1]: Criação de @count nodes finalizada

en: Set language on nodes
pt: Selecione o idioma dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: Query type
pt: Tipo de consulta

en: Logged in as
pt: Autenticado como

en: Watch video
pt: Assistir vídeo

en: Include %anonymous
pt: Incluir %anonymous

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Deleted existing terms.
pt: Termos existentes excluídos.

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Deleted existing menus and links.
pt: Menu e links existentes excluídos.

en: Created @count new menu links.
pt: @count novos links de menu criados.

en: Description of @name
pt: Descrição de @name

en: Description of @title.
pt: Descrição de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Restrict terms to these vocabularies.
pt: Restringir termos a esses vocabulários.

en: Number of terms?
pt: Número de termos?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
pt: Apagar termos existentes nos vocabulários especificados antes de gerar novos termos.

en: Number of vocabularies?
pt: Número de vocabulários?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
pt: Apagar vocabulários existentes antes de gerar novos vocabulários.

en: Create new menu(s)
pt: Criar novo(s) menu(s)

en: Generate links for these menus
pt: Gerar links para estes menus

en: Number of new menus to create
pt: Número de novos menus a serem criados

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
pt: Limitar o tamanho do primeiro nível de links do menu gerado a um certo número de itens.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
pt: Gerar um número específico de menus e links de menus. Opcionalmente apaga os menus atuais.

en: Become any user on the site with just a click.
pt: Torne-se qualquer usuário no site com apenas um clique.

en: Instance
pt: Instância

en: Database settings
pt: Configurações do banco de dados

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Git commit
pt: Commit do Git

en: Cache clear
pt: Limpar o cache

en: Standard Drupal
pt: Drupal Padrão

en: Maximum number of words in titles
pt: Número máximo de palavras nos títulos

en: Maximum number of characters in term names
pt: Número máximo de caracterers nos nomes de termo

en: Maximum number of characters in vocabulary names
pt: Número máximo de caracteres nos nomes de vocabulário

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
pt: Número máximo de caracteres no menu e nos nomes de links de menu

en: Rendered
pt: Renderizado

en: The minimum length is 2.
pt: O tamanho mínimo é 2.

en: Password to be set
pt: Senha a ser definida

en: Enter a part of the module name or description to filter by.
pt: Digite uma parte do nome ou descrição do módulo para filtrar.

en: Toolbar items
pt: Itens da barra de ferramentas

en: Enter module name
pt: Digite o nome do módulo

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Route Name
pt: Nome da Rota

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: Installed profile
pt: Perfil instalado

en: Drupal Documentation
pt: Documentação do Drupal

en: Get involved!
pt: Envolva-se!

en: Active Modules
pt: Módulos Ativos

en: Active Themes
pt: Temas Ativos

en: PHP config
pt: Configuração do PHP

en: Authenticated by
pt: Autenticado por

en: Show Drupal toolbar
pt: Mostrar barra do Drupal

en: Close Toolbar
pt: Fechar barra de ferramentas

en: Callable
pt: Chamável

en: Configure Webprofiler
pt: Configurar Webprofiler

en: View latest reports
pt: Ver relatórios recentes

en: Development menu
pt: Menu de desenvolvimento

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message na função %function (linha %line do arquivo %file).

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: Reinstall Modules
pt: Reinstalar módulos

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Entity Info
pt: Informação da entidade

en: View Session
pt: Ver Sessão

en: Element Info
pt: Informação do elemento

en: Edit configuration.
pt: Editar configuração.

en: Edit state system values.
pt: Editar valores de estado do sistema.

en: Finished @num elements created successfully.
pt: Concluído @num elementos criados com sucesso.

en: No comment fields
pt: Não há campos de comentário

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
pt: Gerar um certo número de conteúdos. Opcionalmente apaga o conteúdo atual.

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Devel menu
pt: Menu do Devel

en: Container Info
pt: Informação de Container

en: Routes Info
pt: Informação de Rota

en: Current route info
pt: Informação da rota atual

en: Events Info
pt: Informação de Evento

en: Devel Toolbar Settings
pt: Configurações da barra de ferramentas do Devel

en: No events found.
pt: Nenhum evento encontrado.

en: Layouts Info
pt: Informação de Layout

en: Overview of layouts available to the site.
pt: Visão geral de layouts disponíveis para o site.
