Recipe (8.x-2.0-alpha2) - en to pl translation catalogue (87 entries)

en: Home
pl: Strona główna

en: Title
pl: Tytuł

en: Delete
pl: Usuń

en: Author
pl: Autor

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Quantity
pl: Ilość

en: unknown
pl: nieznane

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Edit
pl: Edytuj

en: Search
pl: Szukaj

en: Reset
pl: Resetuj

en: None
pl: Brak

en: - None -
pl: - Brak -

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Import
pl: Importuj

en: Description field
pl: Pole opisu

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Default
pl: Domyślny

en: View
pl: Widok

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Notes
pl: Notatki

en: Updated
pl: Uaktualniono

en: Created
pl: Utworzono

en: All
pl: Wszystko

en: Page
pl: Strona

en: 1 minute | @count minutes
pl[0]: 1 minuta
pl[1]: @count minuty
pl[2]: @count minut

en: 1 hour | @count hours
pl[0]: 1 godzina
pl[1]: @count godziny
pl[2]: @count godzin

en: Inline
pl: Przed polem

en: Fields
pl: Pola

en: Last update
pl: Ostatnia aktualizacja

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: Desc
pl: Malejąco

en: Note
pl: Notatka

en: fields
pl: pola

en: Sort by
pl: Sortuj po

en: Full name
pl: Pełna nazwa

en: Hidden
pl: Ukryty

en: author
pl: autor

en: Unit
pl: Jednostka

en: Instructions
pl: Instrukcje

en: Reference
pl: Referencja

en: Changed
pl: Zmieniono

en: @type: deleted %title.
pl: @type: usunięto %title.

en: ‹ Previous
pl: ‹ Poprzednia

en: Next ›
pl: Następna ›

en: Apply
pl: Zastosuj

en: Recipe
pl: Przepis

en: Preparation time
pl: Czas przygotowania

en: Ingredients
pl: Składniki

en: Recipes
pl: Przepisy

en: Source field
pl: Pole źródłowe

en: Above
pl: Ponad polem

en: Attach to
pl: Załącz do

en: Offset
pl: Przesunięcie

en: drop
pl: porzuć

en: Title field
pl: Pole tytułu

en: Node language
pl: Język węzła

en: Abbreviation
pl: Skrót

en: Displays
pl: Formaty

en: Items per page
pl: Elementów na stronę

en: Multiple displays
pl: W więcej niż jednym formacie

en: - All -
pl: - Wszystko -

en: Notes:
pl: Uwagi:

en: « First
pl: « Pierwsza

en: Last »
pl: Ostatnia »

en: Total time
pl: Czas całkowity

en: Hide empty fields
pl: Ukrywaj puste pola

en: Search page
pl: Przeszukaj stronę

en: Asc
pl: Rosnąco

en: Master
pl: Główny

en: full posts
pl: pełnych wersji

en: Cooking time
pl: Czas gotowania

en: dash
pl: myślnik

en: Label display
pl: Wyświetlanie etykiety

en: Appears in: @bundles.
pl: Występuje w: @bundles.

en: Hide empty
pl: Ukryj puste

en: Type of item to reference
pl: Typ elementu, który ma mieć referencję

en: Reference method
pl: Sposób referencji

en: @label referenced from @field_name
pl: @label wskazywana przez @field_name

en: Visually Hidden
pl: Niewidoczny

en: Entity reference selection settings
pl: Ustawienia wyboru referencji do encji

en: @entity using @field_name
pl: @entity przy użyciu pola @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pl: Powiąż każdą encję @entity przy użyciu pola @field_name przypisanego do @label
