Recipe (8.x-2.0-beta1) - en to tr translation catalogue (82 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Quantity
tr: Miktar

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Default
tr: Varsayılan

en: View
tr: Görüntüle

en: Display
tr: Gösterim

en: Notes
tr: Notlar

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Page
tr: Sayfa

en: 1 minute | @count minutes
tr[0]: 1 dakika
tr[1]: @count dakika

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: 1 saat
tr[1]: @count saat

en: Inline
tr: Satır içi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Desc
tr: Azalan

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: fields
tr: alanlar

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full name
tr: Tam ad

en: Hidden
tr: Gizli

en: author
tr: yazar

en: Unit
tr: Birim

en: Reference
tr: Kaynak

en: Changed
tr: Değişti

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Apply
tr: Uygula

en: Recipe
tr: Tarif

en: Preparation time
tr: Hazırlık zamanı

en: Ingredients
tr: İçindekiler

en: Recipes
tr: Tarif

en: Source field
tr: Kaynak alan

en: Above
tr: Üstte

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Attach to
tr: Şuraya ekle

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Title field
tr: Başlık alanı

en: Node language
tr: Düğüm dili

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Displays
tr: Görünümler

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Notes:
tr: Notlar:

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Hide empty fields
tr: Boş alanları gizle

en: Convert to lowercase
tr: Küçük harfe dönüştür

en: Search page
tr: Arama sayfası

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: full posts
tr: tam gönderiler

en: Cooking time
tr: Pişirme zamanı

en: Appears in: @bundles.
tr: @bundles paketlerinde görünüyor.

en: Hide empty
tr: Boş olanı gizle

en: Type of item to reference
tr: Referans verilecek öge tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

en: @label referenced from @field_name
tr: @field_name tarafından başvurulan @label

en: Visually Hidden
tr: Görsel Olarak Gizli

en: @entity using @field_name
tr: @field_name kullanan @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
tr: @field_name kullanan her @entity ögesini @label ile ilişkilendirin.
