Recurring Events (2.0.0-alpha2) - en to id translation catalogue (96 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: view
id: tampilan

en: Edit
id: Sunting

en: Date
id: Tanggal

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: Time
id: Waktu

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: 1 hour
id: 1 jam

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: days
id: hari

en: Page
id: Halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Revisions
id: Revisi

en: Overridden
id: Ditimpa

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Phone
id: Telepon

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: Now
id: Sekarang

en: Start date
id: Tanggal mulai

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Last
id: Terakhir

en: Clone
id: Kloning

en: Duration
id: Durasi

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: First
id: Pertama

en: Second
id: Detik

en: Revert
id: Kembali

en: Revisions for %title
id: Revisi untuk %title

en: Revision
id: Revisi

en: Changed
id: Berubah

en: Not published
id: Tidak dipublikasikan

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Revision of %title from %date
id: Revisi dari %title pada %date

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Apply
id: Terapkan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin menghapus revisi %revision-date?

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Emails
id: Surel

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Bundle
id: Bundel

en: And
id: Dan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Asc
id: Urutan turun

en: Link to the referenced entity
id: Tautan ke entitas rujukan

en: Registrations
id: Pendaftaran

en: Last saved
id: Terakhir disimpan

en: Not saved yet
id: Belum disimpan

en: The username of the content author.
id: Nama pengguna dari penulis konten.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
id: Anda yakin untuk menghapus terjemahan @language dari @entity-type %label?

en: Revision translation affected
id: Terjemahan revisi terpengaruh

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
id: Menunjukkan jika pengeditan terakhir dari terjemahan milik revisi saat ini.
