Recurring Events (2.0.0-rc12) - en to hi translation catalogue (105 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Group
hi: समूह

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Priority
hi: प्राथमिकता

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: None
hi: कोई नहीं

en: Depth
hi: गहराई

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Summary
hi: सारांश

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: Time
hi: समय

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Updated
hi: अद्यतित

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: days
hi: दिन

en: Off
hi: बंद

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Location
hi: स्थान

en: Revisions
hi: संशोधन

en: N/A
hi: एन / ए

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: Start date
hi: आरंभ तिथि

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Last
hi: अंतिम

en: Duration
hi: अवधि

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: seconds
hi: क्षण

en: Show
hi: दिखाये

en: First
hi: पहला

en: Second
hi: सेकंड

en: Revert
hi: वापिस लाएँ

en: Revisions for %title
hi: %title के लिए सुधारण |

en: Revision
hi: संशोधन

en: Changed
hi: बदल गया

en: Not published
hi: प्रकाशित नहीं हुआ

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: Revision of %title from %date
hi: %date पर %title द्वारा संशोधित

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Hide
hi: छिपाएँ

en: Registration Form
hi: पंजीकरण पत्र

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
hi: क्या आप सच में इस सुधारण से पहले वाले सुधारण %revision-date पर लौटना चाहते हैं?

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Add @type
hi: @type जोड़ें

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Bundle
hi: पोटली

en: Is one of
hi: में से एक है

en: And
hi: और

en: Copy of the revision from %date.
hi: %date से संशोधन की कॉपी.

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Link to the referenced entity
hi: संदर्भित इकाई के लिए लिंक

en: Date in the form of CCYYMMDD.
hi: दिनांक CCYYMMDD के रूप में

en: Date in the form of YYYYMM.
hi: दिनांक YYYYMM के रूप में

en: Date in the form of YYYY.
hi: दिनांक YYYY के रूप में

en: Date in the form of MM (01 - 12).
hi: दिनांक MM(01-12) के रूप में

en: Date in the form of DD (01 - 31).
hi: दिनांक DD (01-31) के रूप में

en: Date in the form of WW (01 - 53).
hi: दिनांक WW(01-53) के रूप में

en: Revision user
hi: संशोधन यूज़र

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: The time that the current revision was created.
hi: समय है कि वर्तमान संशोधन बनाया गया था

en: The user ID of the author of the current revision.
hi: वर्तमान संशोधन के लेखक की उपयोगकर्ता आईडी।

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप @entity-type %label के @language अनुवाद को हटाना चाहते हैं?

en: Revision translation affected
hi: संशोधन अनुवाद प्रभावित

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
hi: इंगित करता है कि क्या अनुवाद का यह अंतिम संपादन वर्तमान संशोधन का है या नहीं।

en: Revision create time
hi: संशोधन समय बना

en: Default revision
hi: डिफ़ॉल्ट संशोधन

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
hi: यह सहेजे जाने पर डिफ़ॉल्ट संशोधन था कि नहीं उस का चिन्ह।
