Recurring Events (2.0.0-rc16) - en to da translation catalogue (174 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Priority
da: Prioritet

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: Monthly
da: Månedligt

en: None
da: Ingen

en: Depth
da: Dybde

en: Settings
da: Indstillinger

en: Label
da: Etiket

en: Default
da: Standard

en: Summary
da: Resumé

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Time
da: Tid

en: View
da: Vis

en: Updated
da: Opdateret

en: 1 hour
da: 1 time

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Email
da: E-mail

en: Email Address
da: E-mail-adresse

en: User ID
da: Bruger ID

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Separator
da: Skilletegn

en: All
da: Alle

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: Custom
da: Tilpasset

en: Revision ID
da: Versions-ID

en: Published
da: Udgivet

en: Location
da: Lokation

en: Revisions
da: Versioner

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Start Date
da: Startdato

en: End Date
da: Slutdato

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Phone
da: Telefon

en: Desc
da: Faldende

en: Events
da: Begivenheder

en: End
da: Slut

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Now
da: Nu

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: Last
da: Sidste

en: Clone
da: Klon

en: Duration
da: Varighed

en: First Name
da: Fornavn

en: Last Name
da: Efternavn

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Are you sure you want to delete %name?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %name?

en: Pending
da: Afventer

en: seconds
da: sekunder

en: minutes
da: minutter

en: Show
da: Vis

en: First
da: Første

en: Second
da: Sekund

en: Revert
da: Gendan

en: Days
da: Dage

en: Months
da: Måneder

en: Revisions for %title
da: Versioner af %title

en: Revision
da: Version

en: Changed
da: Ændret

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: Revision of %title from %date
da: Version af %title fra %date

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Complete
da: Komplet

en: Apply
da: Udfør

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: 30 minutes
da: 30 minutter

en: 45 minutes
da: 45 minutter

en: 2 hours
da: 2 timer

en: 3 hours
da: 3 timer

en: 4 hours
da: 4 timer

en: 5 hours
da: 5 timer

en: 6 hours
da: 6 timer

en: Day of Month
da: Dag i måned

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: weeks
da: uger

en: Hide
da: Skjul

en: Language code
da: Sprogkode

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at vende tilbage til versionen fra %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
da: Ønsker du at slette versionen fra %revision-date?

en: 12 hours
da: 12 timer

en: 24 hours
da: 24 timer

en: Offset
da: Forskydning

en: Machine name
da: Internt navn

en: No name
da: Intet navn

en: Emails
da: E-mails

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: event
da: begivenhed

en: Minute(s)
da: Minut(ter)

en: Hour(s)
da: Time(r)

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: No link
da: Intet link

en: Properties
da: Egenskaber

en: Is one of
da: Er en af

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: exposed
da: blotlagt

en: And
da: Og

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
da: Kopi af versionen fra %date.

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Current revision
da: Nuværende version

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Revision log message
da: Logbesked

en: Capacity
da: Kapacitet

en: Asc
da: Stigende

en: Link to the referenced entity
da: Link til den refererede entity

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: Registrations
da: Tilmeldinger

en: grouped
da: grupperet

en: Revision user
da: Revidér bruger

en: Briefly describe the changes you have made.
da: Giv en kort beskrivelse af dine ændringer.

en: The time that the current revision was created.
da: Tidspunktet hvor den aktuelle version blev opdateret.

en: The user ID of the author of the current revision.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den aktuelle version.

en: Last saved
da: Sidst gemt

en: Not saved yet
da: Ikke gemt endnu

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette @language-oversættelsen af @entity-type %label?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
da: @language-oversættelsen af @type %label slettet.

en: Revision translation affected
da: Oversættelse af version påvirket

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
da: Angiver om den seneste ændring af en oversættelse hører til den aktuelle version.

en: @date by @username
da: @date af @username

en: @langname revisions for %title
da: @langname versioner af %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne @language-oversættelsen af versionen fra %revision-date?

en: Revert content shared among translations
da: Gendan indholds som deles mellem oversættelser

en: Revision create time
da: Revidering oprettet

en: Default revision
da: Standard revidering

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
da: Kontroller, hvilke roller der kan "Få vist administrationstemaet" på <a href=":permissions">siden Tilladelser</a>.

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
da: Et flag som angiver om dette var standardversionen da den blev gemt.
