Recurring Events (2.0.0-rc3) - en to nl translation catalogue (177 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Inhoud

en: Register
nl: Registreren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: On
nl: Aan

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: None
nl: Geen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Default
nl: Standaard

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Time
nl: Tijd

en: View
nl: Weergeven

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: 1 hour
nl: 1 uur

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: Email
nl: E-mail

en: Email Address
nl: E-mailadres

en: Email Message
nl: E-mailbericht

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: hours
nl: uren

en: days
nl: dagen

en: Page
nl: Pagina

en: Off
nl: Uit

en: Custom
nl: Aangepast

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Revisions
nl: Revisies

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: Start Date
nl: Begindatum

en: End Date
nl: Einddatum

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Phone
nl: Telefoonnummer

en: Desc
nl: Aflopend

en: Events
nl: Evenementen

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Now
nl: Nu

en: Start date
nl: Begindatum

en: End date
nl: Einddatum

en: months
nl: maanden

en: Last
nl: Laatste

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: First Name
nl: Voornaam

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Pending
nl: In afwachting

en: seconds
nl: seconden

en: minutes
nl: minuten

en: Show
nl: Weergeven

en: First
nl: Eerste

en: Second
nl: Seconde

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Days
nl: Dagen

en: Email Subject
nl: Onderwerp E-mail

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: Revision
nl: Revisie

en: End Time
nl: Eindtijd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Email Notifications
nl: E-mailmeldingen

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: @type: deleted %title.
nl: @type: %title verwijderd.

en: Revision of %title from %date
nl: Revisie van %title van %date

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Stored
nl: Opgeslagen

en: Complete
nl: Voltooid

en: Registration Type
nl: Registratietype

en: Apply
nl: Toepassen

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: 30 minutes
nl: 30 minuten

en: 45 minutes
nl: 45 minuten

en: 2 hours
nl: 2 uur

en: 3 hours
nl: 3 uur

en: 4 hours
nl: 4 uur

en: 5 hours
nl: 5 uur

en: 6 hours
nl: 6 uur

en: Day of Month
nl: Dag van de maand

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: weeks
nl: weken

en: Event Name
nl: Naam van de gebeurtenis

en: Hide
nl: Verbergen

en: Registration Form
nl: Registratieformulier

en: Language code
nl: Taalcode

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wil terugzetten?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de revisie van %revision-date wilt verwijderen?

en: 24 hours
nl: 24 uur

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Data
nl: Gegevens

en: Emails
nl: E-mails

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: event
nl: evenement

en: Delete relation
nl: Relatie verwijderen

en: Minute(s)
nl: Minuten

en: Hour(s)
nl: Uren

en: No content available.
nl: Geen inhoud beschikbaar.

en: Instances
nl: Exemplaren

en: No link
nl: Geen link

en: Bundle
nl: Bundel

en: exposed
nl: zichtbaar gemaakt

en: And
nl: En

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Add event
nl: Gebeurtenis toevoegen

en: Current revision
nl: Huidige revisie

en: Published status
nl: Publicatiestatus

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Capacity
nl: Capaciteit

en: Asc
nl: Oplopend

en: Instance
nl: Exemplaar

en: Link to the referenced entity
nl: Link naar de gerefereerde entiteit

en: Date in the form of CCYYMMDD.
nl: Datum in de notatie CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
nl: Datum in de notatie YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
nl: Datum in de notatie YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
nl: Datum genoteerd als MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
nl: Datum genoteerd als DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
nl: Datum genoteerd als WW (01 - 53).

en: Registrations
nl: Inschrijvingen

en: Format: @format
nl: Opmaak: @format

en: Reminder Date
nl: Herinneringsdatum

en: grouped
nl: gegroepeerd

en: Revision user
nl: Versie gebruiker

en: Briefly describe the changes you have made.
nl: Beschrijf de wijzigingen die u heeft aangebracht in het kort.

en: Edit relation
nl: Relatie wijzigen

en: The time that the current revision was created.
nl: Het tijdstip waarop de huidige revisie is aangemaakt.

en: The user ID of the author of the current revision.
nl: Gebruikers ID van de auteur van de huidige versie.

en: Last saved
nl: Laatst opgeslagen

en: Not saved yet
nl: Nog niet opgeslagen

en: Registrant
nl: Ingeschrevene

en: Add Event
nl: Evenement toevoegen

en: The username of the content author.
nl: De gebruikersnaam van de auteur.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
nl: Weet u zeker dat u de @language vertaling van @entity-type %label wilt verwijderen?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
nl: Vertaling van @type %label in het @language is verwijderd.

en: Revision translation affected
nl: Revisie beïnvloed door vertaling

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
nl: Geeft aan of de laatste wijziging van een vertaling bij de huidige revisie hoort.

en: @date by @username
nl: @date door @username

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: @langname revisions for %title
nl: @langname revisies voor %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
nl: Weet u zeker dat u de vertaling in het @language wilt terugzetten naar de versie van %revision-date?

en: Revert content shared among translations
nl: Inhoud terugzetten die gedeeld wordt tussen vertalingen

en: Revision create time
nl: Versie aanmaaktijdstip

en: Default revision
nl: Standaardrevisie

en: Content relation
nl: Inhoudsrelatie

en: Separator: %separator
nl: Scheidingsteken: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
nl: De einddatum @title kan niet voor de begindatum vallen

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
nl: Een vlag die aangeeft of dit een standaardrevisie was toen hij opgeslagen werd.
