Recurring Events (2.0.2) - en to tr translation catalogue (179 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Priority
tr: Öncelik

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: view
tr: görüntüle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Daily
tr: Günlük

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Monthly
tr: Aylık

en: None
tr: Hiçbiri

en: Depth
tr: Derinlik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Label
tr: Etiket

en: Default
tr: Varsayılan

en: Summary
tr: Özet

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Time
tr: Zaman

en: View
tr: Görüntüle

en: Updated
tr: Güncellenme

en: 1 hour
tr: @count saat

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: All
tr: Tümü

en: hours
tr: saat

en: days
tr: gün

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Custom
tr: Özel

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: Published
tr: Yayında

en: Location
tr: Konum

en: Overridden
tr: Değiştirilmiş

en: Authored by
tr: Yazan

en: 1 year
tr: @count yıl

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Phone
tr: Telefon

en: Desc
tr: Azalan

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Now
tr: Şimdi

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: months
tr: ay

en: Last
tr: Son

en: Clone
tr: Kopya

en: Duration
tr: Süre

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Pending
tr: Bekleyen

en: seconds
tr: saniye

en: minutes
tr: dakika

en: Show
tr: Göster

en: First
tr: Birinci

en: Second
tr: Saniye

en: Revert
tr: Geri al

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Revisions for %title
tr: %title için sürümler

en: Revision
tr: Sürüm

en: Changed
tr: Değişti

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: Revision of %title from %date
tr: %date tarihindeki %title sürümü

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Complete
tr: Tamam

en: Registration Type
tr: Kaydolma Türü

en: Apply
tr: Uygula

en: 15 minutes
tr: 15 dakika

en: 30 minutes
tr: 30 dakika

en: Day of Month
tr: Ayın Günü

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Hide
tr: Gizle

en: Registration Form
tr: Kayıt Formu

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihindeki sürümüne geri dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
tr: %revision-date tarihli sürümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Data
tr: Veri

en: No name
tr: İsimsiz

en: Emails
tr: E-postalar

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Minute(s)
tr: Dakika

en: Hour(s)
tr: Saat

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Instances
tr: Örnekler

en: Add Instance
tr: Örnek ekle

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: Properties
tr: Özellikler

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: exposed
tr: açıkça

en: And
tr: Ve

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
tr: Derinlik, hiyerarşide terimlerle etiketlenmiş düğümleri eşleştirir. Örneğin, derinliği 1 (ya da daha yüksek) olan "meyve" teriminiz ve "elma" alt teriminiz varsa, "meyve" terimi için süzgeç uygulandığında, "meyve" teriminin yanı sıra "elma" terimiyle de etiketlenmiş düğümler getirilir. Negatif olması durumunda tersi geçerlidir; derinlik -1 (ya da daha düşük) olursa, "elma" araması yapıldığında, "meyve" ile etiketlenmiş düğümler de getirilir.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Copy of the revision from %date.
tr: %date tarihindeki sürümün kopyası.

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Add event
tr: Olay ekle

en: Current revision
tr: Geçerli sürüm

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Revision log message
tr: Sürüm kayıt mesajı

en: Event Date
tr: Etkinlik Tarihi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.

en: Registrations
tr: Kayıtlar

en: grouped
tr: gruplanmış

en: Revision user
tr: Düzeltme kullanıcısı

en: Briefly describe the changes you have made.
tr: Yaptığınız değişiklikleri kısaca açıklayın.

en: The time that the current revision was created.
tr: Geçerli düzeltmenin oluşturulduğu zaman.

en: The user ID of the author of the current revision.
tr: Son versiyon yazarının kullanıcı kimliği (ID).

en: Last saved
tr: Son kaydedilen

en: Not saved yet
tr: Henüz kaydedilmedi

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
tr: @entity-type varlık tipindeki %label etiketi @language çevirisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
tr: @language dilinde @type %label çevirisi silindi.

en: Revision translation affected
tr: Düzeltme çevirisi etkilendi

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
tr: Çevirinin son düzenlemesinin geçerli düzeltmeye ait olup olmadığını belirtir.

en: @date by @username
tr: @username tarafından @date

en: @langname revisions for %title
tr: %title için @langname sürümleri

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
tr: @language çevirisini %revision-date tarihindeki sürüme geri döndürmek istediğinizden emin misiniz?

en: Revert content shared among translations
tr: Çeviriler arasında paylaşılan içeriği geri al

en: Revision create time
tr: Düzeltme oluşturma zamanı

en: Default revision
tr: Varsayılan düzeltme

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
tr: <a href=":permissions">İzinler sayfasında</a> hangi rollerin "yönetim temasını görüntüleyebileceğini" denetleyebilirsiniz.

en: Separator: %separator
tr: Ayırıcı: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
tr: @title bitiş tarihi, başlangıç tarihinden önce olamaz
