Recurring Events (2.0.3) - en to sv translation catalogue (188 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Priority
sv: Prioritet

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: None
sv: Ingen

en: Depth
sv: Djup

en: Settings
sv: Inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Default
sv: Förvald

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Time
sv: Tid

en: View
sv: Visa

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Email
sv: E-post

en: Email Address
sv: E-postadress

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Separator
sv: Avskiljare

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Page
sv: Sida

en: Off
sv: Av

en: Custom
sv: Anpassad

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Published
sv: Publicerad

en: Location
sv: Plats

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Authored by
sv: Författad av

en: 1 year
sv: 1 år

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Phone
sv: Telefon

en: Desc
sv: Fallande

en: Events
sv: Aktiviteter

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Now
sv: Nu

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: months
sv: månader

en: Last
sv: Sista

en: Clone
sv: Klona

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Pending
sv: Väntar på

en: seconds
sv: sekunder

en: minutes
sv: minuter

en: Show
sv: Visa

en: First
sv: Första

en: Second
sv: Sekund

en: Revert
sv: Återställ

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Revisions for %title
sv: Versioner för %title

en: Revision
sv: Version

en: Changed
sv: Ändrad

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Complete
sv: Slutförd

en: Registration Type
sv: Typ av registrering

en: Apply
sv: Applicera

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 3 hours
sv: 3 timmar

en: 6 hours
sv: 6 timmar

en: Day of Month
sv: Dag i månad

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Yearly
sv: Årsvis

en: weeks
sv: veckor

en: Hide
sv: Dölj

en: Registration Form
sv: Registreringsformulär

en: Language code
sv: Språkkod

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill återställa till versionen från %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
sv: Är du säker på att du vill radera versionen från %revision-date?

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: No name
sv: Inget namn

en: Emails
sv: E-post

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: event
sv: aktivitet

en: Delete relation
sv: Radera relation

en: Minute(s)
sv: Minut(er)

en: Hour(s)
sv: Timme/timmar

en: No content available.
sv: Inget innehåll tillgängligt.

en: No link
sv: Ingen länk

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Bundle
sv: Hopsamling

en: Is one of
sv: Är en av

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: exposed
sv: exponerad

en: And
sv: och

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: Copy of the revision from %date.
sv: Kopia av versionen från %date.

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Reference field
sv: Hänvisat fält

en: Current revision
sv: Nuvarande version

en: Published status
sv: Status för publicering

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Asc
sv: Stigande

en: Master
sv: Huvud

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Registrations
sv: Registreringar

en: Enter your last name.
sv: Ange ditt efternamn.

en: Reminder Date
sv: Påminnelsedatum

en: grouped
sv: grupperad

en: Revision user
sv: Användare för version

en: Briefly describe the changes you have made.
sv: Beskriv kortfattat de ändringar du har gjort.

en: The time that the current revision was created.
sv: Tidpunkten då den aktuella versionen skapades.

en: The user ID of the author of the current revision.
sv: Användar-ID till författaren av den aktuella versionen.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu

en: The time that the entity was created.
sv: Tiden då objektet skapades.

en: The time that the entity was last edited.
sv: Tiden då objektet senast redigerades.

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
sv: Är du säker på att du vill radera den @language översättningen av @entity-type %label?

en: Registrant ID
sv: ID-nummer för registrant

en: Edit Registration
sv: Redigera registrering

en: Revision translation affected
sv: Översatt version berörd

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
sv: Indikerar om den senaste redigeringen av en översättning hör till nuvarande version.

en: @date by @username
sv: @date av @username

en: Revision create time
sv: Tid för skapande av version

en: Default revision
sv: Förvald version

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
sv: Styr vilka roller som kan "Visa administrationstemat" på <a href=":permissions">inställningssidan för behörigheter</a>.

en: The @title end date cannot be before the start date
sv: @title slutdatum kan inte infalla före startdatumet

en: Registrants
sv: Registranter

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
sv: En flagga som indikerar om detta var en standardrevision när den sparades eller inte.
