Recurring Events (2.0.3) - en to ja translation catalogue (190 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Email notification
ja: E メール通知

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Priority
ja: 優先度

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: view
ja: ビュー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Depth
ja: 深さ

en: Settings
ja: 設定

en: Label
ja: ラベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Summary
ja: 概要

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Monday
ja: 月曜日

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Friday
ja: 金曜日

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Time
ja: 時間

en: View
ja: ビュー

en: Updated
ja: 更新

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Contact
ja: コンタクト

en: Email Message
ja: メールメッセージ

en: Created
ja: 作成

en: Separator
ja: セパレーター

en: All
ja: すべて

en: hours
ja: 時間

en: days
ja: 日

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Custom
ja: カスタム

en: Revision ID
ja: リビジョンID

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Overridden
ja: オーバーライド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Phone
ja: 電話番号

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: January
ja: 1月

en: February
ja: 2月

en: March
ja: 3月

en: April
ja: 4月

en: May
ja: 5月

en: June
ja: 6月

en: July
ja: 7月

en: August
ja: 8月

en: September
ja: 9月

en: October
ja: 10月

en: November
ja: 11月

en: December
ja: 12月

en: Now
ja: 今

en: Start date
ja: 開始日

en: End date
ja: 終了日

en: months
ja: 月

en: Last
ja: 最後

en: Clone
ja: 複製

en: Duration
ja: 期間

en: <p>This action cannot be undone.</p>
ja: この処理は取り消しできません。

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Pending
ja: 処理待ち

en: seconds
ja: 秒

en: minutes
ja: 分

en: Show
ja: 表示

en: First
ja: 最初

en: Second
ja: 秒

en: Revert
ja: 戻す

en: Days
ja: 日

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: End Time
ja: 終了時間

en: Changed
ja: 変更済

en: Email Notifications
ja: メール通知

en: Not published
ja: 非掲載

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Complete
ja: 完了

en: Apply
ja: 適用

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 30 minutes
ja: 30分

en: 6 hours
ja: 6時間

en: Day of Month
ja: 今月の1日

en: Yearly
ja: 年毎

en: weeks
ja: 週

en: Hide
ja: 非表示

en: Language code
ja: 言語コード

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: 12 hours
ja: 12時間

en: 24 hours
ja: 24時間

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Data
ja: データ

en: No name
ja: 名前なし

en: Emails
ja: メールアドレス

en: Add @type
ja: @typeを追加

en: Delete relation
ja: 関連を削除する

en: Minute(s)
ja: 分

en: Hour(s)
ja: 時間

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Instances
ja: インスタンス

en: No link
ja: リンクなし

en: Properties
ja: プロパティー

en: Bundle
ja: バンドル

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Custom URL
ja: カスタムURL

en: exposed
ja: 表示

en: And
ja: および

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Capacity
ja: キャパシティ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Link to the referenced entity
ja: 参照先エンティティへのリンク

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Format: @format
ja: フォーマット: @format

en: grouped
ja: グループ化

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: Edit relation
ja: 関連を編集する

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: Last saved
ja: 最終更新

en: Not saved yet
ja: 未保存

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Are you sure you want to delete the @language translation of the @entity-type %label?
ja: @entity-type %label の @language 翻訳を本当に削除しますか？

en: @language translation of the @type %label has been deleted.
ja: @type %label の @language 翻訳を削除しました。

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: Default revision
ja: デフォルトのリビジョン

en: Adds %type content to groups both publicly and privately.
ja: %typeタイプのコンテンツを公開・非公開に関わらずグループに関連付けます。

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
ja: <a href=":permissions">権限のページ</a>で「管理用テーマを閲覧」できる役割を制御します。

en: View relation
ja: 関連を見る

en: Separator: %separator
ja: 区切り: %separator

en: The @title end date cannot be before the start date
ja: @titleの終了日は開始日より前にできません

en: A flag indicating whether this was a default revision when it was saved.
ja: 保存時のデフォルトリビジョンかどうかを示すフラグ。
