RedACTO (8.x-1.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (33 entries)

en: Home
pt: Início

en: Body
pt: Corpo

en: Help
pt: Ajuda

en: Background
pt: Fundo

en: Picture
pt: Foto

en: Page title
pt: Título da página

en: Comment
pt: Comentário

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: User login
pt: Login do usuário

en: Close
pt: Fechar

en: Your message has been sent.
pt: Sua mensagem foi enviada.

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Administrator
pt: Administrador

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pt: Use etiquetas para agrupar artigos sobre temas semelhantes em categorias.

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: About us
pt: Sobre nós

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Website feedback
pt: Entre em contato

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: Site section links
pt: Links de seções do site
