RedACTO (8.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (29 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Tags
hi: उपनाम

en: Help
hi: मदद

en: Picture
hi: चित्र

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Close
hi: बंद करे

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
hi: समान विषयों पर श्रेणियों में समूह लेखों के लिए टैग का उपयोग करें।

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Default comments
hi: डिफ़ॉल्ट टिप्पणियां

en: Allows commenting on content
hi: सामग्री पर टिप्पणी करने की अनुमति देता है

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Basic block
hi: बेसिक ब्लॉक

en: A basic block contains a title and a body.
hi: एक बुनियादी ब्लॉक में एक शीर्षक और एक बॉडी होता है।

en: Website feedback
hi: वेबसाइट फीडबैक

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Site section links
hi: साइट अनुभाग लिंक
