RedACTO (8.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (31 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Tags
it: Etichette

en: Help
it: Aiuto

en: Background
it: Sfondo

en: Picture
it: Ritratto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Comment
it: Commento

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: User login
it: Accesso utente

en: Close
it: Chiudi

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Administrator
it: Amministratore

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
it: Utilizza i tag per organizzare in categorie i contenuti riguardanti lo stesso argomento.

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Default comments
it: Commenti predefiniti

en: Allows commenting on content
it: Permette di commentare i contenuti

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto
