RedHen CRM (2.0.0-rc1) - en to hi translation catalogue (34 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: Contact
hi: संपर्क

en: Created
hi: निर्मित

en: Create
hi: बनाएँ

en: Active
hi: सक्रिय

en: Contains
hi: मे हैं

en: Inactive
hi: निष्क्रिय

en: General
hi: सामान्य

en: Role
hi: भूमिका

en: Operation
hi: काम

en: Size of textfield
hi: पाठ फ़ील्ड का आकार

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Permissions
hi: अनुमतियाँ

en: Changed
hi: बदल गया

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: About
hi: के बारे में

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Autocomplete matching
hi: स्वत: पूर्ण मिलान

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Bundles
hi: बंडल

en: Bundle
hi: पोटली

en: contact
hi: संपर्क

en: Placeholder
hi: प्लेसहोल्डर
