RedHen CRM (8.x-1.0-rc4) - en to ro translation catalogue (52 entries)

en: delete
ro: șterge

en: Status
ro: Stare

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Edit
ro: Editați

en: Reset
ro: Resetează

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Label
ro: Etichetă

en: Update
ro: Actualizare

en: View
ro: Afișează

en: Notes
ro: Note

en: Email
ro: email

en: Created
ro: Creat

en: Active
ro: Activ

en: Page
ro: Pagina

en: Contacts
ro: Contacte

en: Contains
ro: Conține

en: Desc
ro: Descendent

en: Inactive
ro: inactiv

en: Role
ro: Rol

en: Operation
ro: Operație

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: User registration
ro: Înregistrare utilizator

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Changed
ro: Schimbat

en: Apply
ro: Aplică

en: Offset
ro: Decalaj

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Any
ro: Orice

en: About
ro: Despre

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Bundle
ro: Pachet

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Contact Type
ro: Tip contact

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ro: Text ce va fi afișat în interiorul câmpului până la introducerea unei valori. Această sugestie este de obicei un exemplu sau o scurtă descriere a formatului așteptat.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ro: Selectați metoda utilizată pentru a colecta sugestiile de autocompletare. Rețineți că <em>Conține</em> poate cauza probleme de performanță pe situri cu mii de entități.

en: Placeholder: @placeholder
ro: Substituent: @placeholder

en: Autocomplete matching: @match_operator
ro: Autocompletare potrivire: @match_operator

en: Textfield size: @size
ro: Dimensiunea câmpului de tip text: @size
