Redis (8.x-1.9) - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Performance
da: Ydelse

en: Client
da: Klient

en: Read/Write
da: Læst/skrevet

en: Keys
da: Nøgler

en: Memory
da: Hukommelse

en: Uptime
da: Oppetid

en: Time spent
da: Tidsforbrug

en: Provide a module placeholder, for using as dependency for module that needs Redis.
da: Et placeholder-modul, der kan bruges som dependency af moduler, der har behov for Redis.

en: Current connected client uses the <em>@name</em> library.
da: Den aktive klient bruger <em>@name</em>-biblioteket.

en: Connected, using the <em>@name</em> client.
da: Forbundet vha. <em>@name</em>-klienten.

en: Not connected.
da: Ikke forbundet.

en: No redis connection configured.
da: Forbindelsen til Redis er ikke konfigureret.

en: Redis usage statistics
da: Redis statistik

en: No Redis client connected. Verify cache settings.
da: Redis-klient er ikke forbundet. Kontrollér indstillingerne for cachen.

en: @used_memory / @max_memory (@used_percentage%), maxmemory policy: @policy
da: @used_memory / @max_memory (@used_percentage%), hukommelsespolitik: @policy

en: @used_memory / unlimited, maxmemory policy: @policy
da: @used_memory / ubegrænset, hukommelsespolitik: @policy

en: Connected clients
da: Forbundne klienter

en: @read read (@percent_read%), @write written (@percent_write%), @commands commands in @connections connections.
da: @read læst (@percent_read%), @write skrevet (@percent_write%), @commands kommandoer fordelt på @connections forbindelser.

en: Keys per cache bin
da: Nøgler pr. cache bin

en: Render cache entries with most variations
da: Render cache elementer med flest variationer

en: Most invalidated cache tags
da: Cache tags som oftest bliver markeret som ugyldige

en: Total cache tag invalidations
da: Samlet antal cache tags, der er blevet markeret som ugyldige

en: @count tags with @invalidations invalidations.
da: @count tags, der er blevet markeret som ugyldige @invalidations gange.

en: @count keys in @time seconds.
da: @count nøgler på @time sekunder.

en: It is recommended to configure the maxmemory policy to e.g. volatile-lru, see <a href=":documentation_url">Redis documentation</a>.
da: Det anbefales at sætte maxmemory policy til f.eks. volatile-lru, se <a href=":documentation_url">Redis dokumentationen</a>.

en: Cache tags limit reached
da: Grænsen for antallet af cache tags er nået

en: Cache tag count incomplete, only counted @count cache tags.
da: Optælling af cache tags er ikke komplet, kun @count cache tags er optalt.

en: No cache tags found, make sure that the redis cache tag checksum service is used. See example.services.yml on root of this module.
da: Ingen cache tags fundet. Kontrollér at Redis' cache tag checksum service er i brug. Se example.services.yml i roden af modulet.

en: No Redis client connected, this module is therefore not used. Ensure that Redis is configured correctly, or disable this module.
da: Ingen Redis-klient forbundet, så modulet bliver ikke brugt. Kontrollér at Redis er konfigureret korrekt, eller deaktivér modulet.

en: @used / @total memory usage, eviction policy: @policy
da: Hukommelsesforbrug: @used / @total. Eviction policy: @policy

en: It is recommended to set the relay eviction plicy to lru
da: Det anbefales at bruge LRU som eviction policy

en: Access Redis Report
da: Tilgå Redis-rapporten
