Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to it translation catalogue (24 entries)

en: Value
it: Valore

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Date format
it: Formato data

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: General
it: Generale

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Date and time
it: Data e ora

en: Formatter settings
it: Impostazioni del formatter

en: Date type
it: Tipo di data

en: Link label to the referenced entity
it: Etichetta del collegamento all'entità messa in relazione

en: Choose the type of date to create.
it: Scegliere il tipo di data da creare.

en: Date only
it: Solo data

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
it: Scegliere un formato per la visualizzazione della data. Assicurarsi di impostare un formato appropriato per il campo, cioè per esempio omettendo l'ora per un campo che può contenere solo la data.

en: Format: @display
it: Formato: @display

en: Type of item to reference
it: Tipo di elemento da porre in relazione

en: Reference method
it: Metodo di riferimento

en: Computed date
it: Data calcolata

en: The computed DateTime object.
it: L'oggetto DateTime calcolato.

en: Entity reference selection plugin settings
it: Impostazioni per il plugin di selezione di Entity reference
