Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: Value
ja: 値

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: General
ja: 全般

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Placeholder
ja: プレースホルダー

en: Date and time
ja: 日付と時刻

en: Formatter settings
ja: フォーマッター設定

en: Date type
ja: 日付型

en: Link label to the referenced entity
ja: ラベルを参照先エンティティへリンク

en: Choose the type of date to create.
ja: 作成する日時のタイプを選択してください。

en: Date only
ja: 日付のみ

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
ja: 日時を表示する書式を選択してください。フィールドに適した書式を設定するようにしてください。例えば、日付だけのフィールドであれば時間を省きます。

en: Format: @display
ja: 書式: @display

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Computed date
ja: 計算された日付

en: The computed DateTime object.
ja: 計算された DateTime オブジェクト。

en: Entity reference selection plugin settings
ja: エンティティ参照選択プラグインの設定

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
ja: 自動補完による候補の最大数。
