Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Value
pt: Valor

en: Label
pt: Etiqueta

en: Date format
pt: Formato de data

en: Start Date
pt: Data de Início

en: End Date
pt: Data de Fim

en: General
pt: Geral

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático correspondente a

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Date and time
pt: Data e hora

en: Formatter settings
pt: Configurações do formatador.

en: Date type
pt: Tipo de data

en: Link label to the referenced entity
pt: Ligação de etiqueta para entidade referenciada

en: Choose the type of date to create.
pt: Escolha o tipo de data a criar.

en: Date only
pt: Apenas data

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
pt: Escolha um formato para exibir a data. Certifique-se de definir um formato apropriado para o campo, ou seja, omitir hora para um campo que só tem uma data.

en: Format: @display
pt: Formato: @display

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Computed date
pt: Data computada

en: The computed DateTime object.
pt: O objeto  DateTime calculado.

en: Entity reference selection plugin settings
pt: Definições do plugin de seleção da referência da entidade

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
pt: Número máximo de sugestões autocompletadas.
