Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to sv translation catalogue (23 entries)

en: Value
sv: Värde

en: Field
sv: Fält

en: Label
sv: Etikett

en: Date format
sv: Datumformat

en: Start Date
sv: Startdatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: General
sv: Allmän

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Placeholder
sv: Platshållare

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Formatter settings
sv: Inställningar för formaterare

en: Date type
sv: Datumtyp

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Choose the type of date to create.
sv: Välj typ av datum att skapa.

en: Date only
sv: Enbart datum

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
sv: Välj ett format för visning av datumet. Se till att ställa in ett lämpligt format för fältet. Det vill säga utelämna tid för ett fält som bara har ett datum.

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Computed date
sv: Uträknat datum

en: Entity reference selection plugin settings
sv: Inställningar för insticksprogram åt objektsreferens

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
sv: Största antal automatiskt kompletterande förslag.
