Reference Date Combo Field (1.0.0) - en to uk translation catalogue (25 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Мітка

en: Date format
uk: Формат дати

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: General
uk: Загальне

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Default value
uk: Базове значення

en: Autocomplete matching
uk: Збіг автодоповнення

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Date and time
uk: Дата та час

en: Formatter settings
uk: Налаштування форматера

en: Date type
uk: Тип дати

en: Link label to the referenced entity
uk: Мітка посилання сутності за посиланням

en: Choose the type of date to create.
uk: Оберіть тип дати для створення.

en: Date only
uk: Тільки дата

en: Choose a format for displaying the date. Be sure to set a format appropriate for the field, i.e. omitting time for a field that only has a date.
uk: Виберіть формат для відображення дати. Перевірте, щоб задати формат, який підходить для даного поля, тобто опускайте час для поля, яке має тільки дату.

en: Format: @display
uk: Формат: @display

en: Type of item to reference
uk: Тип об'єкту для посилання

en: Reference method
uk: Спосіб посилання

en: Computed date
uk: Обчислена дата

en: The computed DateTime object.
uk: Обчислений об’єкт Дати і часу.

en: Entity reference selection plugin settings
uk: Налаштування плаґіну для вибору посилання на сутність

en: Maximum number of autocomplete suggestions.
uk: Максимальна кількість пропозицій автодоповнення.
