Reference value pair (3.0.0-alpha2) - en to pt translation catalogue (19 entries)

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Contains
pt: Contém

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: About
pt: Sobre

en: Autocomplete matching
pt: Preenchimento automático correspondente a

en: Starts with
pt: Começa com

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Change handler
pt: Mudar o manipulador

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item a referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: @label ID
pt: Id. @label
