Reference value pair (3.0.0-alpha2) - en to sv translation catalogue (23 entries)

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Contains
sv: Innehåller

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: About
sv: Om

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: The maximum length of the field in characters.
sv: Det största antalet tecken i fältet.

en: Field types
sv: Fälttyper

en: - Select a value -
sv: - Välj ett värde -

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: The referenced entity
sv: Det refererade objektet

en: Text value
sv: Textvärde

en: Reference type
sv: Typ av referens

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
sv: Text som visas inuti fältet tills ett värde anges. Detta tips är oftast ett exempelvärde eller en kort beskrivning av det förväntade formatet.

en: Type of item to reference
sv: Typ av objekt att referera

en: Reference method
sv: Metod för referens

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
sv: Välj den metod som används för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals objekt.

en: Autocomplete matching: @match_operator
sv: Automatisk komplettering överensstämmer: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
sv: %name: får inte vara längre än @max tecken.

en: @label ID
sv: @label id

en: @entity using @field_name
sv: @entity använder @field_name
