Reference value pair (4.0.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (25 entries)

en: - None -
ja: - なし -

en: Contains
ja: 含む

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Select list
ja: 選択リスト

en: About
ja: アバウト

en: Autocomplete matching
ja: 自動補完の一致

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: Change handler
ja: ハンドラーの変更

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Text value
ja: テキスト値

en: Reference type
ja: 参照タイプ

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Type of item to reference
ja: 参照するアイテムのタイプ

en: Reference method
ja: 参照方法

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ja: 自動補完の候補を集める方法を選択してください。サイトに何千ものエンティティが存在する場合は、<em>含む</em>だとパフォーマンス上の問題が生じることに注意が必要です。

en: Autocomplete matching: @match_operator
ja: 自動補完マッチング: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ja: 各 @entity を @label にセットされた @field_name に関連付ける。

en: The %target_bundle bundle (entity type: %target_entity_type) was deleted. As a result, the %field_name entity reference field (entity_type: %entity_type, bundle: %bundle) no longer has any valid bundle it can reference. The field is not working correctly anymore and has to be adjusted.
ja: バンドル %target_bundle (エンティティタイプ: %target_entity_type) が削除されました。このため、エンティティ参照フィールド %field_name (entity_type: %entity_type, バンドル: %bundle) には参照できる有効なバンドルがありません。このフィールドは正常に作動していないため、調整が必要です。
