Reference value pair (4.0.0-alpha4) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Contains
de: Enthält

en: Maximum length
de: Maximallänge

en: Select list
de: Auswahlliste

en: About
de: Über

en: Autocomplete matching
de: Autovervollständigungsvergleich

en: Starts with
de: Beginnt mit

en: The maximum length of the field in characters.
de: Die Maximallänge des Feldes in Zeichen

en: Field types
de: Feldtypen

en: - Select a value -
de: - Wert wählen -

en: Appears in: @bundles.
de: Erscheint in: @bundles.

en: Change handler
de: Behandlungsroutine ändern

en: The referenced entity
de: Die referenzierte Entität

en: Text value
de: Textwert

en: Reference type
de: Referenztyp

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Type of item to reference
de: Zu referenzierender Elementtyp

en: Reference method
de: Referenzmethode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
de: Methode zur Bestimmung der Vorschläge. <em>Beinhaltet</em> kann auf Seiten mit tausenden Entitäten zu Geschwindigkeitseinbußen führen.

en: Autocomplete matching: @match_operator
de: Übereinstimmung bei der Autovervollständigung: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
de: %name: darf nicht länger sein als @max Zeichen.

en: @label referenced from @field_name
de: @label wird von @field_name referenziert

en: @entity using @field_name
de: @entity verwendet @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
de: Alle @entity mit einer @field_name Gruppe zu @label verbinden.

en: The %target_bundle bundle (entity type: %target_entity_type) was deleted. As a result, the %field_name entity reference field (entity_type: %entity_type, bundle: %bundle) no longer has any valid bundle it can reference. The field is not working correctly anymore and has to be adjusted.
de: Der %target_bundle Subtyp (Entitätstyp: %target_entity_type) wurde gelöscht. Demzufolge, hat das Entitätsreferenzfeld %field_name (Entitätstyp: %entity_type, Subtyp: %bundle) keinen gültigen Subtypen mehr, auf den es verweisen kann. Das Feld verhält sich nicht mehr ordnungsgemäß und muss angepasst werden.
