Reference value pair (4.0.0-alpha4) - en to nl translation catalogue (26 entries)

en: - None -
nl: - Geen -

en: Contains
nl: Bevat

en: Maximum length
nl: Maximumlengte

en: Select list
nl: Selectielijst

en: About
nl: Over

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: The maximum length of the field in characters.
nl: De maximumlengte van het veld in karakters.

en: Field types
nl: Veldtypes

en: - Select a value -
nl: - Selecteer een waarde -

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: Change handler
nl: Handler wijzigen

en: The referenced entity
nl: De gerefereerde entiteit

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: Reference type
nl: Referentietype

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
nl: Tekst wordt getoond in het veld, tot er een waarde wordt ingevoerd. Deze aanwijzing is gewoonlijk een voorbeeldwaarde of een korte beschrijving van de verwachte opmaak.

en: Type of item to reference
nl: Itemtype om naar te verwijzen

en: Reference method
nl: Referentie-methode

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
nl: Kies de gewenste methode om suggesties voor automatische aanvulling te verzamelen. Hou er rekening mee dat <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken in sites met duizenden entiteiten.

en: Autocomplete matching: @match_operator
nl: Automatisch aanvullen-overeenkomst: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
nl: %name: mag niet langer zijn dan @max tekens.

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: @label ID
nl: @label-ID

en: @entity using @field_name
nl: @entity gebruikt @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
nl: Elke @entity relateren waarvan @field_name is ingesteld op @label.

en: The %target_bundle bundle (entity type: %target_entity_type) was deleted. As a result, the %field_name entity reference field (entity_type: %entity_type, bundle: %bundle) no longer has any valid bundle it can reference. The field is not working correctly anymore and has to be adjusted.
nl: De bundel %target_bundle (entiteittype: %target_entity_type) is verwijderd. Hierdoor heeft het entiteitreferentieveld %field_name  (entiteittype: %entity_type, bundel: %bundle) geen bundel meer om naar te verwijzen. Het veld werk niet goed meer en dient aangepast te worden.
