Reference value pair (4.0.0-alpha4) - en to ar translation catalogue (16 entries)

en: - None -
ar: - لا شيء -

en: Contains
ar: يحتوي

en: Maximum length
ar: أقصى طول

en: Select list
ar: لائحة الخيارات

en: About
ar: حول

en: Autocomplete matching
ar: الإكمال التلقائي (متطابق)

en: The maximum length of the field in characters.
ar: أقصى طول للحقل بعدد الحروف.

en: - Select a value -
ar: - اختر قيمة -

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: The referenced entity
ar: مرجع الكيان

en: Reference type
ar: نوع المرجع

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ar: النص الذي سيظهر في داخل الحقل حتى يتم إدخال القيمة. غالبًا ما يكون هذا التلميح قيمة العينة أو وصفًا موجزًا للتنسيق المتوقع.

en: Type of item to reference
ar: نوع العنصر المراد الإشارة إليه

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
ar: حدد الطريقة المستخدمة لجمع اقتراحات الإكمال التلقائي. لاحظ أن  <em> يحتوي على </em> يمكن أن يتسبب في حدوث مشكلات في الأداء على المواقع التي تحتوي على آلاف الكيانات

en: Autocomplete matching: @match_operator
ar: مطابقة الاكمال التلقائي: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
ar: %name: لايكون اطول من  @max احرف.
