Reference value pair (4.0.0-alpha4) - en to id translation catalogue (25 entries)

en: - None -
id: - Tiada -

en: Contains
id: Mengandung

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Select list
id: Daftar pilihan

en: About
id: Tentang

en: Autocomplete matching
id: Pencocokan otomatis

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: The maximum length of the field in characters.
id: Panjang maksimum field dalam karakter.

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: - Select a value -
id: - Pilih sebuah nilai -

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Change handler
id: Ubah handler

en: The referenced entity
id: Entitas yang dirujuk

en: Text value
id: Isi teks

en: Reference type
id: Tipe rujukan

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Type of item to reference
id: Jenis item yang direferensikan

en: Reference method
id: Metode referensi

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of entities.
id: Pilih metode yang digunakan untuk mengumpulkan saran pelengkapan otomatis. Perhatikan bahwa <em>Contains</em> dapat menyebabkan masalah kinerja pada situs dengan ribuan entitas.

en: Autocomplete matching: @match_operator
id: Pencocokan otomatis: @match_operator

en: %name: may not be longer than @max characters.
id: %name: tidak boleh lebih panjang dari @max karakter.

en: @label referenced from @field_name
id: @label direferensikan dari @field_name

en: @label ID
id: ID @label

en: @entity using @field_name
id: @entity menggunakan @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
id: Hubungkan setiap @entity dengan set @field_name ke @label.
