Entity Registration (3.1.0) - en to it translation catalogue (102 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Enable
it: Abilita

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Action
it: Azione

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Settings
it: Impostazioni

en: settings
it: impostazioni

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Default
it: Predefinito

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Event
it: Evento

en: Updated
it: Aggiornato

en: States
it: Stati

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Email
it: E-mail

en: User ID
it: ID utente

en: Created
it: Creato

en: Sent email to %recipient
it: E-mail inviata a %recipient

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Module
it: Modulo

en: Filter
it: Filtra

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Configuration
it: Configurazione

en: Position
it: Posizione

en: Default state
it: Stato predefinito

en: Close
it: Chiudi

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Period
it: Punto

en: Days
it: Giorni

en: Months
it: Mesi

en: Hours
it: Ore

en: Display label
it: Mostra etichetta

en: Changed
it: Modificato

en: Completed
it: Completato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Multilingual
it: Multilingue

en: Minutes
it: Minuti

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Apply
it: Applica

en: Canceled
it: Annullati

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Usage
it: Utilizzo

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Locked
it: Bloccato

en: Registration form
it: Form di registrazione

en: setting
it: impostazione

en: About
it: Informazioni

en: Registration
it: Registrazione

en: The settings have been saved.
it: Le impostazioni sono state salvate.

en: No link
it: Nessun link

en: Additional settings
it: Impostazioni aggiuntive

en: Created timestamp
it: Data e ora creazione

en: Form mode
it: Modalità form

en: Workflow Settings
it: Impostazioni del workflow

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Operations links
it: Link operativi

en: Entity ID
it: ID Entità

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: Transitions
it: Transizioni

en: Capacity
it: Capacità posti

en: Entity types
it: Tipi di entità

en: The referenced entity
it: L'entità messa in relazione

en: Modified timestamp
it: Data e ora modifica

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: Entity Type ID
it: ID tipo di entità
