Entity Registration (3.1.4) - en to sv translation catalogue (150 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Register
sv: Registrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Email address
sv: E-postadress

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Action
sv: Åtgärd

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Reset
sv: Återställ

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: settings
sv: inställningar

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Default
sv: Förvald

en: Open
sv: Öppen

en: View
sv: Visa

en: Event
sv: Händelse

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: States
sv: Lägen

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: User
sv: Användare

en: Email
sv: E-post

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Created
sv: Skapad

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Page
sv: Sida

en: Module
sv: Modul

en: Host
sv: Värd

en: Filter
sv: Filtrera

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Send
sv: Skicka

en: Desc
sv: Fallande

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Default state
sv: Förvalt läge

en: Close
sv: Stäng

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Create new revision
sv: Skapa ny version

en: Workflow
sv: Arbetsflöde

en: Days
sv: Dagar

en: Months
sv: Månader

en: Hours
sv: Timmar

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Display label
sv: Etikett för visning

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: ‹ Previous
sv: ‹ Föregående

en: Next ›
sv: Nästa ›

en: Multilingual
sv: Flerspråkighet

en: Minutes
sv: Minuter

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Apply
sv: Applicera

en: Canceled
sv: Avbruten

en: From address
sv: Svarsadress

en: When
sv: När

en: Usage
sv: Användning

en: Offset
sv: Kompensera

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Locked
sv: Låst

en: Registration form
sv: Registreringsformulär

en: setting
sv: inställning

en: About
sv: Om

en: Send reminder
sv: Skicka påminnelse

en: Registration
sv: Registrering

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: No link
sv: Ingen länk

en: Created timestamp
sv: Skapade tidsstämpel

en: Form mode
sv: Formulärläge

en: Registration settings
sv: Inställningar för registrering

en: Workflow Settings
sv: Arbetsflödesinställningar

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Show on form
sv: Visa på formulär

en: Operations links
sv: Länkar till funktioner

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Transitions
sv: Övergångar

en: Capacity
sv: Kapacitet

en: Asc
sv: Stigande

en: Host entity
sv: Värdobjekt

en: Entity types
sv: Entitetstyp

en: View registrations
sv: Visa registreringar

en: Created By
sv: Skapad av

en: registration
sv: registrering

en: Manage Registrations
sv: Hantera registreringar

en: Registrations
sv: Registreringar

en: The email to associate with this registration.
sv: E-postadress att associera med den här registreringen.

en: Save Registration
sv: Spara registrering

en: %mail is already registered for this event.
sv: %mail är redan registrerad för denna aktivitet.

en: Allow multiple registrations
sv: Tillåt flera registreringar

en: From email address to use for confirmations, reminders, and broadcast emails.
sv: E-postadress från att använda för bekräftelser, påminnelser och e-postutskick.

en: Administer registration types
sv: Administrera registreringstyper

en: There are no registrants for %name
sv: Det finns inga registranter för %name

en: The host entity for the registration.
sv: Värdobjekt för registreringen.

en: Registration type
sv: Typ av registrering

en: -- Disable Registrations --
sv: -- Inaktivera registreringar --

en: Registration ID
sv: ID-nummer för registrering

en: %type_name: Administer settings
sv: %type_name: Administrera inställningar

en: %type_name: View own registrations
sv: %type_name: Visa egna registreringar

en: %type_name: Delete own registrations
sv: %type_name: Radera egna registreringar

en: %type_name: Register other accounts
sv: %type_name: Registrera andra konton

en: %type_name: Register other people
sv: %type_name: Registrera andra personer

en: Myself
sv: Mig själv

en: Other account
sv: Annat konto

en: Other person
sv: Annan person

en: This registration is for:
sv: Denna registrering är för:

en: Select a user by typing their username to get a list of matches.
sv: Välj en användare genom att skriva deras användarnamn för att få en lista med träffar.

en: You are already registered for this event.
sv: Du är redan registrerad för denna aktivitet.

en: %user is already registered for this event.
sv: %user är redan registrerad för denna aktivitet.

en: If checked, a reminder will be sent to registrants on the following date.
sv: Om markerad, kommer en påminnelse att skickas till registranter på följande datum.

en: Registration states
sv: Registreringsstatus

en: Check to enable registrations.
sv: Kryssa i för att aktivera registreringar.

en: The maximum number of registrants. Leave at 0 for no limit.
sv: Det största antalet registranter. Ange 0 för ingen gräns.

en: If sending a reminder, provide a date and template.
sv: Om en påminnelse skickas, tillhandahåll ett datum och en mall.

en: %type_name: Administer own settings
sv: %type_name: Administrera egna inställningar

en: The referenced entity
sv: Det refererade objektet

en: Host entity ID
sv: ID för värdobjekt

en: The user who created the registration.
sv: Användaren som skapade registreringen.

en: You are registering: %who
sv: Du registrerar: %who

en: %type_name: Edit registration state
sv: %type_name: Redigera registreringsstatus

en: Optional label to use when displaying the registration title or link. Leave blank to use the parent event's label.
sv: Valfri etikett att använda vid visning av registreringens titel eller länk. Lämna tomt för att använda den ovanliggande aktivitetens etikett.

en: Enable wait list
sv: Aktivera väntelista

en: When wait list is enabled, registrations made after capacity has been reached will be set to the wait list state.
sv: När väntelista är aktiverad kommer registreringar som görs efter att kapacitet är nådd att ställas in på statusen väntelista.

en: Wait list capacity
sv: Kapacitet på väntelista

en: The maximum number of registrants on the wait list. Leave at 0 for no limit.
sv: Det största antalet registranter på väntelistan. Ange 0 för ingen gräns.

en: Registration placed on the wait list.
sv: Registrering placerad på väntelistan.

en: Provides a special registration state that acts as a wait list.
sv: Tillhandahåller ett särskilt registreringsläge som fungerar som en väntelistan.

en: Last saved
sv: Senast sparad

en: Not saved yet
sv: Inte sparad ännu
