RELAXed Web Services (8.x-1.0-alpha9) - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Username
pt: Nome de usuário

en: Resources
pt: Recursos

en: Password
pt: Senha

en: Label
pt: Rótulo

en: username
pt: nome de usuário

en: password
pt: senha

en: Format
pt: Formato

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Welcome
pt: Bem vindo

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Authentication
pt: Autenticação

en: Web services
pt: Serviços web

en: Remote
pt: Remoto

en: Resource
pt: Recurso

en: Access denied on creating field @field.
pt: Acesso negado ao criar campo @field.

en: GET method settings
pt: Configurações do método GET

en: POST method settings
pt: Configurações do método POST

en: PATCH method settings
pt: Configurações do método PATCH

en: DELETE method settings
pt: Configurações do método DELETE

en: Supported format
pt: Formato suportado

en: Supported authentication
pt: Autenticação suportada

en: content @type: deleted @label.
pt: conteúdo @type: @label apagado.

en: HEAD method settings
pt: Configurações do método HEAD

en: PUT method settings
pt: Configurações do método PUT
