Remote image (2.0.0) - en to cs translation catalogue (22 entries)

en: Title
cs: Nadpis

en: Disabled
cs: Vypnuto

en: Image
cs: Obrázek

en: Required
cs: Povinné

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Optional
cs: Nepovinné

en: Default value
cs: Výchozí hodnota

en: About
cs: Popis

en: Default image
cs: Výchozí obrázek

en: Alternative text
cs: Alternativní text

en: Field types
cs: Typy polí

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
cs: Atribut title se používá jako popisek při přejetí myší přes obrázek.

en: Alt
cs: Popisek (Alt)

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
cs: Text, který se zobrazí v poli, dokud nebude vložena nějaká hodnota. Obvykle se jedná o příklad nebo nebo stručný popis předpokládaného formátu.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
cs: Alternativní popis obrázku - 'alt' atribut.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
cs: Název obrázku - 'title' atribut.

en: The width of the image in pixels.
cs: Šířka obrázku v pixelech.

en: The height of the image in pixels.
cs: Výška obrázku v pixelech.

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
cs: Tento text se použije pro čtečky obrazovky a vyhledávače a také v případě, že obrázek nebude dostupný.

en: Allowed link type
cs: Povolené typy odkazu

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
cs: Atribut title se používá jako popisek při přejetí myší přes obrázek. Zapnutí tohoto pole se nedoporučuje, protože způsobuje problémy čtečkám obrazovky.
