Remote image (2.0.0) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Title
id: Judul

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Image
id: Gambar

en: Required
id: Wajib

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Optional
id: Pilihan

en: Reference
id: Referensi

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: About
id: Tentang

en: Link options
id: Opsi tautan

en: Default image
id: Gambar bawaan

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
id: Atribut judul digunakan sebagai tip yang muncul saat kursor mouse berada di atas gambar.

en: Link attributes
id: Atribut tautan

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
id: Teks yang akan ditampilkan di dalam bidang sampai sebuah nilai dimasukkan. Petunjuk ini biasanya merupakan contoh nilai atau deskripsi singkat dari format yang diharapkan.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
id: Teks gambar alternatif, untuk atribut 'alt' gambar.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
id: Teks judul gambar, untuk atribut 'judul' gambar.

en: The width of the image in pixels.
id: Lebar gambar dalam piksel.

en: The height of the image in pixels.
id: Ketinggian gambar dalam piksel.

en: Allow link text
id: Izinkan teks tautan

en: Placeholder for URL
id: Placeholder untuk URL

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, mesin pencari, dan saat gambar tidak bisa dimuat.

en: Allowed link type
id: Jenis tautan yang diizinkan

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
id: Atribut judul digunakan sebagai tip yang muncul saat kursor mouse berada di atas gambar. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.

en: URL query key value pairs
id: Pasangan nilai kunci kueri URL
