Remote image (2.0.0) - en to it translation catalogue (29 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Image
it: Immagine

en: Required
it: Obbligatorio

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Optional
it: Opzionale

en: Reference
it: Riferimento

en: Default value
it: Valore predefinito

en: About
it: Informazioni

en: Link options
it: Opzioni collegamento

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: Field types
it: Tipi di campo

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
it: L'attributo title è utilizzato come suggerimento quando il mouse si sofferma sull'immagine.

en: Link attributes
it: Attributi del link

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
it: Testo per l'attributo 'alt' di una immagine.

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
it: Testo per l'attributo 'title' di una immagine.

en: The width of the image in pixels.
it: La larghezza dell'immagine in pixel.

en: The height of the image in pixels.
it: L'altezza dell'immagine in pixel.

en: Allow link text
it: Consentire testo del link

en: Placeholder for URL
it: Segnaposto per l'URL

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà utilizzato dagli screen reader, dai motori di ricerca, e quando l'immagine non può essere caricata.

en: Allowed link type
it: Tipo di link consentito

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
it: L'attributo title è usato come suggerimento quando il mouse passa sopra l'immagine. L'attivazione di questo campo non è raccomandata in quanto può causare problemi con gli screen reader.

en: URL fragment
it: Frammento URL

en: Is this URL absolute
it: Se questo URL sia assoluto

en: If the URL should use a secure protocol
it: Se l'URL debba utilizzare un protocollo sicuro
