Remote image (2.0.0) - en to ja translation catalogue (30 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Disabled
ja: 無効

en: Image
ja: 画像

en: Required
ja: 必須

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Optional
ja: 任意

en: Reference
ja: 参照

en: Default value
ja: デフォルト値

en: About
ja: アバウト

en: Link options
ja: リンクのオプション

en: Default image
ja: デフォルト画像

en: Alternative text
ja: 代替テキスト

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image.
ja: title 属性は、画像の上にマウスが置かれた時、ツールチップに表示されます。

en: Link attributes
ja: リンクの属性

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Alternative image text, for the image's 'alt' attribute.
ja: 画像の alt 属性に使用される、画像の代替テキスト。

en: Image title text, for the image's 'title' attribute.
ja: 画像の title 属性に使用される、画像のタイトル。

en: The width of the image in pixels.
ja: 画像の横幅（ピクセル）。

en: The height of the image in pixels.
ja: 画像の高さ（ピクセル）。

en: Allow link text
ja: リンクテキストを許可

en: Placeholder for URL
ja: URL用のプレースホルダー

en: This text will be used by screen readers, search engines, and when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは、スクリーンリーダーや検索エンジンによって、あるいは画像を読み込めない場合に用いられます。

en: Allowed link type
ja: 許可するリンクタイプ

en: The title attribute is used as a tooltip when the mouse hovers over the image. Enabling this field is not recommended as it can cause problems with screen readers.
ja: title 属性は、画像にマウスカーソルを重ねた際のツールチップとして使用されます。スクリーンリーダー利用者に混乱を生じさせることがあるので、このフィールドを有効にするのはおすすめしません。

en: URL query key value pairs
ja: URL クエリーのキーと値のペア

en: URL fragment
ja: URL フラグメント

en: Is this URL absolute
ja: 絶対 URL である

en: If the URL should use a secure protocol
ja: URLがセキュアプロトコルを利用するか
