Responsive image batch (8.x-1.0-beta2) - en to de translation catalogue (29 entries)

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Picture
de: Bild

en: Exclude
de: Ausschließen

en: Custom
de: Benutzerdefiniert

en: Effects
de: Effekte

en: Width
de: Breite

en: Height
de: Höhe

en: Square
de: Quadrat

en: Sizes
de: Größen

en: About
de: Über

en: Increase
de: Erhöhen

en: Uses
de: Verwendungszwecke

en: Aspect ratio
de: Seitenverhältnis

en: Hard limit
de: Harter Grenzwert

en: Width and height can not both be blank.
de: Breite und Höhe dürfen nicht leer sein.

en: Image styles
de: Bildstile

en: Fallback image style
de: Fallback-Bildstil

en: Base image style
de: Standard Bildstil

en: Round up
de: Zusammenfassung

en: Breakpoint group
de: Breakpoint-Gruppe

en: - empty image -
de: - leeres Bild -

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
de: Es muss eine Breakpoint-Gruppe aus dem installierten Themes bzw. aus den Konfigurationen der installierten Module gewählt werden.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
de: Hier sollte der Bildstil mit der geringsten Bildbreite ausgewählt werden. Dieser Bildstil sollte in der Regel nur angezeigt werden, wenn ein Fehler auf der Seite auftritt.

en: - None (original image) -
de: - Kein Bildstil (Originalbild) -

en: Crop type
de: Bildzuschnittvorlage

en: Crop settings
de: Bildzuschnitteinstellungen

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
de: Einen Wert für das Sizes-Attribut eingeben, z. B.: %example_sizes.
