Responsive image batch (8.x-1.0-beta2) - en to fr translation catalogue (28 entries)

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Picture
fr: Image

en: Exclude
fr: Exclure

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Effects
fr: Effets

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Square
fr: Carré

en: Sizes
fr: Tailles

en: About
fr: À propos

en: Increase
fr: Augmenter

en: Uses
fr: Utilisations

en: Aspect ratio
fr: Ratio d'aspect

en: Hard limit
fr: Limite stricte

en: Width and height can not both be blank.
fr: La largeur et la hauteur ne peuvent pas être toutes les deux vides.

en: Image styles
fr: Styles d'images

en: Fallback image style
fr: Style d'image de repli

en: Base image style
fr: Sur la base du style d'image

en: Breakpoint group
fr: Groupe de points de rupture

en: - empty image -
fr: - image vide -

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
fr: Sélectionnez un groupe de points de rupture parmi les modules et thèmes installés.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
fr: Sélectionner le plus petit style d'image que vous vous attendez à voir apparaître dans cet espace. Le style d'image par défaut ne devrait apparaître sur le site que si une erreur se produit.

en: - None (original image) -
fr: - Aucun (image originale) -

en: Crop type
fr: Type de recadrage

en: Crop settings
fr: Paramètres de recadrage

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
fr: Saisir les valeurs pour l'attribut sizes, par exemple : %example_sizes.
