Responsive image batch (8.x-1.0-beta2) - en to uk translation catalogue (28 entries)

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: - None -
uk: - Немає -

en: px
uk: пікс

en: Picture
uk: Зображення

en: Exclude
uk: Вилучити

en: Custom
uk: Власний

en: Effects
uk: Ефекти

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: Square
uk: Квадрат

en: Sizes
uk: Розміри

en: About
uk: Про модуль

en: Increase
uk: Збільшити

en: Uses
uk: Використання

en: Aspect ratio
uk: Пропорції

en: Hard limit
uk: Чітке обмеження

en: 10px
uk: 10 пікселів

en: Width and height can not both be blank.
uk: Ширина та висота не можуть бути одночасно порожніми.

en: Image styles
uk: Стилі зображень

en: Fallback image style
uk: Резервний стиль зображення

en: Round up
uk: Заокруглювати в більший бік

en: Breakpoint group
uk: Група точок переходу

en: - empty image -
uk: - порожнє зображення -

en: Select a breakpoint group from the installed themes and modules.
uk: Оберіть групу точок переходу для встановлених тем та модулів.

en: Select the smallest image style you expect to appear in this space. The fallback image style should only appear on the site if an error occurs.
uk: Оберіть найменший стиль зображень, що очікується в цьому місці. Резервний стиль зображень буде використаний лише у випадку помилки.

en: - None (original image) -
uk: - Немає (оригінальне зображення) -

en: Enter the value for the sizes attribute, for example: %example_sizes.
uk: Введіть значення для атрибута "розміри", наприклад: %example_sizes.
