Responsive Views Grid (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
id: Jumlah kolom

en: Horizontal
id: Horisontal

en: Vertical
id: Vertikal

en: Custom
id: Tersuai

en: Alignment
id: Perataan

en: About
id: Tentang

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
id: Penyelarasan horizontal akan menempatkan item mulai dari kiri atas dan menuju ke kanan. Keselarasan vertikal akan menempatkan item mulai dari kiri atas dan bergerak ke bawah.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
id: Anda dapat menggunakan token bidang dari pada "Pola Penggantian" yang digunakan di "Tulis ulang output dari bidang ini" untuk semua bidang.

en: Automatic width
id: Lebar otomatis

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
id: Lebar dari tiap kolom akan dikalkulasikan secara otomatis berdasarkan dari jumlah kolom yang disediakan. Jika kelas tambahan di masukkan atau tema menyuntikkan kelas berdasarkan atas sistem grid, menonaktifkan opsi ini mungkin sangat bermanfaat.

en: Default column classes
id: Kelas kolom bawaan

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Tambahkan kelas kolom <em>views</em> bawaan seperti views-col, col-1, dan clearfix pada keluaran. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.

en: Custom column class
id: Kelas kolom kustom

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
id: Kelas tambahan yang diberikan pada masing-masing kolom. DIpisahkan dengan spasi.

en: Default row classes
id: Kelas baris bawaan

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
id: Menambahkan kelas views default seperti views-row, row-1 dan clearfix ke output. Anda dapat menggunakan ini untuk mengurangi jumlah markup dengan cepat secara default, dengan resiko membuatnya lebih sulit untuk menerapkan CSS.

en: Custom row class
id: Kelas baris kustom

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
id: Tambahan kelas yang diberikan pada setiap baris. DIpisahkan dengan spasi.
