Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to fi translation catalogue (16 entries)

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Custom
fi: Oma

en: Alignment
fi: Tasaus

en: About
fi: Tietoja

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: Automatic width
fi: Automaattinen leveys

en: Default column classes
fi: Sarakkeen oletusluokat

en: Custom column class
fi: Kustomoitu sarakeluokka

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
fi: Kullekin sarakkeelle asetettavat lisäluokat välilyönnein eroteltuina.

en: Default row classes
fi: Oletus-riviluokat

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Lisää näkymien tulosteeseen oletus-riviluokat kuten views-row, row-1 ja clearfix. Voit käyttää tätä vähentääksesi nopeasti näkymän oletuksena tarjoaman markupin määrää. Tämä saattaa hankaloittaa CSS:n toteuttamista.

en: Custom row class
fi: Kustomoitu riviluokka

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
fi: Kullekin riville asetettavat lisäluokat välilyönnein eroteltuina.
