Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Alignment
fr: Alignement

en: About
fr: À propos

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fr: Vous pouvez utiliser les jetons de champs conformément aux "Modèles de remplacement" utilisés dans "Réécrire la sortie de ce champ" pour tous les champs.

en: Automatic width
fr: Largeur automatique

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
fr: La largeur de chaque colonne sera calculée automatiquement à partir du nombre de colonnes fourni. Si des classes additionnelles sont saisies ou qu'un thème ajoute des classes basées sur un système de grilles, désactiver cette option peut s'avérer bénéfique.

en: Default column classes
fr: Classes de colonne par défaut

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajouter au rendu des colonnes les classes par défaut de Views comme views-col, col-1 et clearfix. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Custom column class
fr: Classe de colonne personnalisée

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
fr: Classes supplémentaires pour chaque colonne. Séparées par un espace.

en: Default row classes
fr: Classes de ligne par défaut

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fr: Ajoute au rendu des lignes les classes par défaut de Views comme views-row, row-1 et clearfix. Vous pouvez utiliser ceci pour rapidement réduire la quantité de code fourni par défaut par la vue mais cela peut complexifier le CSS.

en: Custom row class
fr: Classe de ligne personnalisée

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
fr: Classes supplémentaires pour chaque ligne. Séparées par un espace.

en: Responsive Grid
fr: Grille réactive (responsive)

en: Displays rows in a responsive grid.
fr: Affiche les lignes dans la grille adaptative.
