Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to nl translation catalogue (19 entries)

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Custom
nl: Aangepast

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: About
nl: Over

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
nl: Horizontale uitlijning plaatst de items naast elkaar, van linksboven naar rechts. Verticale uitlijning plaatst de items onder elkaar, van linksboven naar onder.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
nl: Er kunnen veld-tokens worden gebruikt, zoals te vinden onder "Vervangingspatronen" in de rubriek "Uitvoer van dit veld herschrijven" van ieder veld.

en: Automatic width
nl: Automatische breedte

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
nl: De breedte van elke kolom wordt automatisch berekend gebaseerd op het aantal kolommen. Als er extra classes toegevoegd worden of een thema voegt classes toe gebaseerd op een grid systeem, kan het nodig zijn deze optie uit te schakelen.

en: Default column classes
nl: Standaard kolomklassen

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
nl: Voegt de standaard Views-kolomklassen zoals views-col, col-1 en clearfix toe. Dit kan gebruikt worden om de hoeveelheid opmaak die het overzicht standaard levert snel te verminderen. Dit maakt het echter moeilijker om CSS toe te voegen.

en: Custom column class
nl: Aangepaste kolom-klasse

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
nl: Aanvullende klassen voor iedere kolom. Meerdere klassen met spaties scheiden.

en: Default row classes
nl: Standaard rijklassen

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
nl: Voegt de standaard rij-klassen zoals views-row, row-1 en clearfix toe. Dit kan gebruikt worden om de hoeveelheid opmaak die standaard gegenereerd wordt door het overzicht snel te verminderen. Dit maakt echter het toevoegen van CSS moeilijker.

en: Custom row class
nl: Aangepaste rij-klasse

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
nl: Aanvullende klassen voor iedere rij. Meerdere klassen met spaties scheiden.

en: Displays rows in a responsive grid.
nl: Toont rijen in een responsive grid.
