Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to ro translation catalogue (17 entries)

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Custom
ro: Personalizat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: About
ro: Despre

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ro: Alinierea orizontală va plasa elementele începând din partea superioară stângă și se deplasează în dreapta. Alinierea verticală va plasa elementele începând din partea superioară stângă și se deplasează în jos.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ro: Puteți utiliza tokenuri de câmp în conformitate cu "Modelele de înlocuire" utilizate în "Rescrie rezultatul (output) acestui câmp" pentru toate câmpurile.

en: Automatic width
ro: Lățime automată

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ro: Lățimea fiecărei coloane va fi calculată automat bazat pe numărul de coloane furnizate. Dacă sunt introduse clase adiționale sau o temă injectează clase bazate pe un sistem de grilă, dezactivarea acestei opțiuni se poate dovedi benefică.

en: Default column classes
ro: Clasele implicite ale coloanei

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adaugă rezultatului clasele implicite views pentru coloane, cum ar fi views-col, col-1 și clearfix. Puteți folosi aceasta pentru a reduce rapid volumul de markup pe care implicit acest view îl produce făcând, în schimb, mult mai dificilă aplicarea CSS.

en: Custom column class
ro: Clasa personalizată a coloanei

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ro: Clase adiționale furnizate pentru fiecare coloană. Separate printr-un spațiu.

en: Default row classes
ro: Clasele implicite ale rândului

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ro: Adăugați clase implicite pentru vizualizări (views) ca views-row, row-1 și clearfix în rezultat (output). Puteți utiliza această opțiune pentru a reduce rapid volumul marcajului de vizualizare oferit implicit, acceptând costul aplicării mai dificile de CSS.

en: Custom row class
ro: Clasa personalizată a rândului

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ro: Clase suplimentare de furnizat pe fiecare rând. Separate prin spațiu.
