Responsive Views Grid (8.x-1.0) - en to ja translation catalogue (19 entries)

en: Number of columns
ja: カラム数

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Custom
ja: カスタム

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: About
ja: アバウト

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ja: 水平方向の位置揃えは、左上から始まって右に向かってアイテムを配置します。垂直方向の位置揃えは、左上から始まって下に向かってアイテムを配置します。

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ja: "このフィールドの出力を書き換え" 欄で使用されている "置換パターン" に従って、すべてのフィールドに対してフィールドトークンを使用可能です。

en: Automatic width
ja: 幅自動設定

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ja: 各カラムの横幅を、カラムの数に基づいて自動で計算します。追加のクラスを指定したり、テーマがグリッドシステムのクラスに介入する場合に、このオプションを無効にすることが有用であると分かるかもしれません。

en: Default column classes
ja: デフォルトのカラムクラス

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-col や col-1、clearfix といった、Views のデフォルトのカラムクラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom column class
ja: カラムのカスタムクラス

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ja: 各カラムに出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: Default row classes
ja: デフォルトの行クラス

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ja: views-row や row-1、clearfix といった、Views のデフォルトの行クラスを出力します。それにより、ビューのマークアップ量を簡単に減らすことができ、その分だけ凝ったスタイルに労力を割くことができます。

en: Custom row class
ja: カスタム行クラス

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ja: 各行に出力する追加のクラス。スペース区切りで入力します。

en: Responsive Grid
ja: レスポンシブグリッド
