Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to pl translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
pl: Liczba kolumn

en: Horizontal
pl: Poziomo

en: Vertical
pl: Pionowo

en: Custom
pl: Własne

en: Alignment
pl: Wyrównanie

en: About
pl: O stronie

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pl: Wyrównanie poziome spowoduje wyświetlanie elementów od lewej do prawej, a wyrównanie pionowe - od lewego górnego rogu i w dół.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pl: Można używać wzorców podstawiania dla pól tak samo jak "Wzorce podstawiania" wykorzystywane w "Modyfikuj wartość wyjściową pola" dla wszystkich pól.

en: Automatic width
pl: Dostosuj szerokość automatycznie

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
pl: Szerokość każdej z kolumn zostanie wyliczona automatycznie, bazując na ilości użytych kolumn. Jeśli wprowadzono dodatkowe klasy lub skórka wstrzykuje klasy na podstawie systemu siatki, wyłączenie tej opcji może okazać się korzystne.

en: Default column classes
pl: Domyślne klasy kolumny

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pl: Dodaj domyślne klasy kolumn widoku, takie jak views-col, col-1 oraz clearfix do wyjścia. Możesz użyć tej opcji by szybko ograniczyć ilość znaczników, które widok domyślnie dostarcza, jednocześnie pamiętając że utrudni to dodawania styli CSS.

en: Custom column class
pl: Własna klasa kolumny

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
pl: Dodatkowe klasy do dołączenia do każdej z kolumn. Oddzielone spacją.

en: Default row classes
pl: Domyślne klasy wiersza

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pl: Dodaje domyślne klasy wiersza, takie jak views-row, row-1 i clearfix, do danych wyściowych. Możesz skorzystać z tej opcji aby ograniczyć ilość znaczników HTML, które widok domyślnie dostarcza, kosztem utrudnienia formatowania za pomocą stylów CSS.

en: Custom row class
pl: Własna klasa wiersza

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
pl: Dodatkowe, oddzielone spacją klasy do dołączenia do każdego z wierszy.
