Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Horizontal
ru: Горизонтально

en: Vertical
ru: Вертикально

en: Custom
ru: Собственная

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: About
ru: Информация

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
ru: Вы можете использовать токены полей в соответствии с подстановочными шаблонами, используемыми в разделе "Переписать вывод этого поля" для всех полей.

en: Automatic width
ru: Автоматическая ширина

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
ru: Ширина каждой колонки будет рассчитываться автоматически в зависимости от количества колонок. Если добавлены дополнительные классы или тема вставляет классы, основанные на системе сетки, отключение этой опции может оказаться полезным.

en: Default column classes
ru: Классы для колонок по умолчанию

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для колонок представлений, например, views-col, col-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom column class
ru: Пользовательский класс столбца

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой колонки.
    Разделённые пробелом.

en: Default row classes
ru: Классы по умолчанию для строки

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
ru: Добавить классы по умолчанию для строк представлений, например, views-row, row-1 и clearfix в вывод. Это можно использовать для уменьшения количества разметки, генерируемой представлениями по умолчанию ценой уменьшения удобства применения CSS.

en: Custom row class
ru: Пользовательский класс строки

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
ru: Дополнительные классы для каждой строки. Разделённые пробелом.

en: Responsive Grid
ru: Адаптивная сетка

en: Displays rows in a responsive grid.
ru: Отображать результаты в адаптивной сетке.
