Responsive Views Grid (8.x-1.1) - en to sv translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Custom
sv: Anpassad

en: Alignment
sv: Placering

en: About
sv: Om

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Automatic width
sv: Automatisk bredd

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
sv: Bredden på varje kolumn kommer att beräknas automatiskt baserat på antalet kolumner som tillhandahålls. Att inaktivera det här alternativet kan vara till nytta om ytterligare klasser är angivna eller om ett tema injicerar klasser baserade på ett rutnät.

en: Default column classes
sv: Förvalda kolumnklasser

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg förvalda kolumnklasserna för visningar som views-col, col-1 och clearfix till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Custom column class
sv: Anpassad kolumnklass

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
sv: Ytterligare klasser att tillhandahålla på varje kolumn. Avskilda med ett mellanslag.

en: Default row classes
sv: Förvalda radklasser

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägger till de förvalda radklasserna för visningar som views-row, row-1 och clearfix till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Custom row class
sv: Anpassad radklass

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
sv: Ytterligare klasser att tillhandahålla på varje rad. Avskilda med ett mellanslag.
