Responsive Views Grid (8.x-1.0) - en to tr translation catalogue (18 entries)

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Dikey

en: Custom
tr: Özel

en: Alignment
tr: Hizalama

en: About
tr: Hakkında

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
tr: Yatay hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp sağa doğru yerleştirilir. Dikey hizalamada öğeler sol üst taraftan başlayıp aşağıya doğru yerleştirilir.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
tr: Tüm alanlar için "Bu alanın çıktısını yeniden yaz" içinde kullanılan "Değiştirme şablonları" doğrultusunda alan belirteçlerini kullanabilirsiniz.

en: Automatic width
tr: Otomatik genişlik

en: The width of each column will be calculated automatically based on the number of columns provided. If additional classes are entered or a theme injects classes based on a grid system, disabling this option may prove beneficial.
tr: Her sütunun genişliği, sağlanan sütun sayısı temel alınarak otomatik olarak hesaplanır. Ek sınıflar girilirse ya da bir tema ızgara sistemine dayalı olarak sınıf eklerse, bu seçeneğin devre dışı bırakılması faydalı olabilir.

en: Default column classes
tr: Varsayılan sütun sınıfları

en: Add the default views column classes like views-col, col-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-col, col-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm sütunu sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom column class
tr: Özel sütun sınıfı

en: Additional classes to provide on each column. Separated by a space.
tr: Her bir sütunda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.

en: Default row classes
tr: Varsayılan satır sınıfları

en: Adds the default views row classes like views-row, row-1 and clearfix to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
tr: views-row, row-1 ve clearfix gibi varsayılan görünüm satırı sınıflarını çıktıya ekler. Görünümün varsayılan olarak sağladığı biçimleme miktarını hızla azaltmak için, CSS'nin uygulanmasını zorlaştırma karşılığında bu öğeyi kullanabilirsiniz.

en: Custom row class
tr: Özel satır sınıfı

en: Additional classes to provide on each row. Separated by a space.
tr: Her bir satırda sağlanacak ek sınıflar. Boşlukla ayrılmış olarak belirtilir.
